САНИТАРНА СОСТОЈБА (COVID-19) СООПШТЕНИЕ

НОВ 2008 SUV

i вашиот пребарувач не поддржува видео

Откријте го новиот PEUGEOT 2008, уникатен SUV кој е совршено дизајниран да овозможи одлично искуство при возење благодарение на инoвативниот PEUGEOT 3D i-Cockpit®, најновите технологии и изборот на моќни, ефикасни мотори на внатрешно согорување и електрични мотори.

ДИЗАЈН

*МОЌЕН SUV.
Со своите флуидни и робусни линии и со високото растојание од подот, новиот PEUGEOT 2008 SUV овозможува обемен волумен и одлична моќност. Неговиот впечатлив дизајн открива елегантни линии и извајани форми по страничниот дел на возилото, близу рамката на прозорците, давајќи му софистициран и уникатен стил. Неговиот експресивен преден дел, карактеристичен светлосен потпис, неговите 18” наплатки со аеродинамични додатоциi, хоризонталниот капак на мотор дополнет со сјајни црни ленти нa прозорцитеi и Black Diamond покривотi го истакнуваат неговиот моќен и спортски изглед.

ПРЕДНИ СВЕТЛА

ПРЕДНИ СВЕТЛА

ИМПОЗАНТНО ПРИСУСТВО

Впечатлив и уникатен, предниот дел на новиот PEUGEOT 2008 SUV има заоблено ветробранско стакло истакнувајќи го виткиот и спортски облик.
Хоризонталниот капак на мотор e надополнет со широка хромирана решетка украсена со амблематичен светлосен потпис на брендот во форма на три лавовски канџи и Full LEDi предни светла што го истакнуваат современиот и мачкаст изглед.

БАГАЖНИК

БАГАЖНИК

ПРОСТОРЕН, ЛЕСЕН ПРИСТАП ДО БАГАЖНИКОТ

Со низок праг и широк отвор, багажниот простор во комбинација со задната клупа која се склопува, овозможува поголем товарен просторi прилагодлив според Вашите потреби. Багажниот под има две нивоа, кога е во висока позиција овозможува брзо и лесно да ги ставите и растоварите предметите. Во ниска позиција, обемот на багажникот е зголемен.

СОНЧЕВ ПОКРИВ

СОНЧЕВ ПОКРИВ

БЕЗГРАНИЧЕН ПОГЛЕД

Широкиот сончев покривi на новиот PEUGEOT 2008 SUV обезбедува изобилство на природна светлина во патничкиот простор. Сите патници, вклучувајќи ги и тие на задните седишта, можат потполно да уживаат.

ЗАДНИ СВЕТЛА

ЗАДНИ СВЕТЛА

БИДЕТЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ

Изгледот на задниот дел од новиот PEUGEOT 2008 SUV со својата сјајна црна лента е подобрен со спојлер и хромирана двојна издувна цевкаi, кои совршено ја комплетираат неговата форма.

Покрај задниот светлосен LED потпис на брендот, светлата во форма на 3 лавовски канџи кои осветлуваат дење и ноќе, истакнувајќи ја технолошката моќ и видливоста на возилото.

ПРОСТОР ВО ВНАТРЕШНОСТА

ПРОСТОР ВО ВНАТРЕШНОСТА

ПОСЕДУВА ИЗОБИЛСТВО НА ПРОСТОР

Внатрешниот простор е максимизиран особено во задниот дел за да се овозможи поголема удобност и повеќе простор за сите Ваши патници, заедно со различните прегради за складирање стратешки позиционирани во патничкиот простор.

Дополнително, восхитувајте се на квалитетот на звучната изолација споредлива со онаа на патничките возила.

УДОБНОСТ ВО ВНАТРЕШНОСТА

УДОБНОСТ

УДОБНА И ПРОСТОРНА ВНАТРЕШНОСТ

Сместете се удобно на ергономските седишта со динамични линииi во новиот PEUGEOT 2008 SUV. Во предниот дел тие исто така може да се загреваатi, имаат функција за масажаi и електронски може да се контролираатi.

i-COCKPIT

ИНТЕНЗИВНО ИСКУСТВО

PEUGEOT 2008 – PEUGEOT i-Cockpit® 3D PEUGEOT e-2008 – PEUGEOT i-Cockpit® 3D

Подобрете го Вашето искуство зад управувачот со новиот PEUGEOT 3D i-Cockpit®i со интуитивна ергономија, компактен управувач, 10” капацитативен HD екран на допирi и конфигуративната 3D дигиталната контролна таблаi. Опремен со hands-free стартување како и заклучување/отклучување на вратите, се активира со клучот во џеб и со едноставно приближување или оддалечување од возилотоi. Можете да го прилагодите возењето со избирање на режим за возењеi.
Седнете зад управувачот во новиот PEUGEOT e-2008 SUV и уживајте во придобивките на новиот PEUGEOT 3D i-Cockpit® со функции наменети за електрично возење. Оптимизирајте ја автономијата на батеријата со помош на регенеративно сопирањеi и добивајте детални информации во реално време за работата на напојувањето.

POJAČANA REAKTIVNOST

ЗА ПОБРЗА РЕАКЦИЈА

3D дигиталната контролна таблаi ги прикажува сите информации потребни за возење во рамките на видното поле на возачот, како што се од системот за навигација и од системите за помош при возење, рангирани и прилагодени на две нивоа за читање. Најважните информации, како што се предупредувањата за брзина и безбедност, се прикажани во форма на холограм за да го привлечат вниманието на возачот побрзо.

PEUGEOT 208 – Automatski menjač EAT8

УЛТРА-ПАМЕТЕН SUV

Благодарение на 3D навигацијата со TomTom® Traffici, се добива информации за сообраќајот, времето на патување и ризичните подрачја во реално време. Останете поврзани со прикажување на Вашите омилени апликации од паметниот телефон на екранот на допир со помош на функцијата Mirror Screeni. Вашиот паметен телефон се полни индукциски во специјалниот простор за полнењеi, кој се наоѓа близу Вас, на централната конзола. Исто така се обезбедени USBi приклучоци за патниците напред и позади.

ЧИСТИОТ ЗВУК НА FOCAL® АУДИО СИСТЕМИТЕ

ЧИСТИОТ ЗВУК НА FOCAL® АУДИО СИСТЕМИТЕ

Дозволете музиката што ја сакате да го исполни просторот во новиот PEUGEOT 2008 SUV, звук испорачан со голема чистота од ексклузивниот премиум HiFi Focal®i систем. 10-те звучници – вклучувајќи ги централниот звучник, 4-те високотонци, 4-те нискотонци и звучникот во багажникот - распоредени низ патничкиот простор така што даваат богат, сложен и динамичен звук што ќе овозможи да се чувствувате како да сте на музичка сцена, надминувајќи ги ограничувањата на Hi-Fi.

МОТОРИ

ИНТЕРЕСЕН ИЗБОР

peugeot-2008-2019-161-fr.614814.43.jpg

Задоволете ги Вашите желби благодарение на слободата на избор на мотор кој Ви одговара:

 • Со електричниот модел, уживајте во патувањето каде и да посакате вклучувајќи ги и местата со ограничен сообраќај.
 • Со бензинските и дизел модели може да изберете од гамата на Euro 6iмотори со високи перформанси и ефикасни кои се опремени со функцијата Stop&Start i.
PEUGEOT 2008 – peugeot-elect-2019-006-fr.614799.63.jpg

EЛЕКТРИЧНО ВОЗЕЊЕ

Прилагодлив, лесен за ракување во градот, а и стабилен и безбеден на отворен пат, новиот PEUGEOT e-2008 SUV е опремен со електричен мотор од 100 kW (136 КС).

Овој мотор овозможува моментално забрзување благодарение на вртежниот момент од 260 Nm.

Зад управувачот во новиот PEUGEOT e-2008 SUV ќе уживате во удобното, динамичното и тивкото возење.

ПОВЕЌЕ ЗА SUV PEUGEOT e-2008
PEUGEOT 2008 – p21-moteur-eb2adts-fond-blanc-wip.614800.63.jpg

PURETECH: ПЕРФОРМАНСИ И ЕФИКАСНОСТ

Новиот PEUGEOT 2008 SUV е опремен со најновата генерација на Euro 6i, PureTech бензински мотори, обезбедувајќи подобра потрошувачка на гориво, задоволство при возење и одлични перформанси

Достапни се 4 бензински мотори:

 • 1,2L PureTech 100 S&S BVM6
 • 1,2L PureTech 130 S&S BVM6
 • 1,2L PureTech 130 S&S EAT8
 • 1,2L PureTech 155 S&S EAT8
PEUGEOT 2008 – p21-moteur-dv5rc-fond-blanc-wip.614801.63.jpg

BLUE HDi: ЕКСКЛУЗИВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Дизел моторите Euro 6iпонудени на новиот компактен PEUGEOT 2008 SUV се опремени со ексклузивна технологија “BlueHDi”i, овозможувајќи комбинирање на високи перформанси со ниски емисии.

 Достапни се 2 дизел мотори:

 •  1,5L BlueHDi 100 S&S BVM6
 • 1,5L BlueHDi 130 S&S EAT8

 PEUGEOT 208 - peugeot-308-2017-054-fr.614798.63.jpg

EAT8: БЕСПРЕКОРНО МЕНУВАЊЕ

Економичен како мануелниот менувач, новиот EAT8i автоматски менувач овозможува брзо и прецизно менување на степени на пренос благодарение на електричната контрола “Shift and Park by wire”i и контролите за менување на управувачот.

Покомпактен и комбиниран со технологијата “Stop&Start” овозможува оптимизирање на потрошувачката на гориво и ефикасност.

PEUGEOT 2008 – peugeot-308-2017-052-fr.614797.63.jpg

6-СТЕПЕН МАНУЕЛЕН МЕНУВАЧ

Новиот компактен PEUGEOT 2008 SUV може исто така да биде опремен и со 6-степен мануелен менувач BVM6:

 • 1,2L PureTech 100 S&S BMV6
 • 1,2L PureTech 130 S&S BMV6
 • 1,5L BlueHDi 100 S&S BVM6
ЕЛЕКТРИЧЕН МОТОР
БЕНЗИНСКИ МОТОР
ДИЗЕЛ МОТОР
АВТОМАТСКИ МЕНУВАЧ
МАНУЕЛЕН МЕНУВАЧ

ТЕХНОЛОГИЈА

“NEXTGEN” SUV

peugeot-2008-2019-165-fr.614809.43.jpg

За подобра безбедност, помош при маневрирање и подобро предвидување на околината, новиот PEUGEOT 2008 SUV е опремен со најнова генерација на технологијаi и помош при возењеi.

ПОВРЗАНИ УСЛУГИ

ПОДОБРЕТЕ ГО ВАШЕТО PEUGEOT ИСКУСТВО

peugeot-2008-2019-433-fr.614804.43.jpg

Со достапноста на повеќе услуги, придобивките се бесконечни.
Откријте ја поврзаноста на начинот на PEUGEOT.

АПЛИКАЦИЈАТА MYPEUGEOT®

КОНТРОЛИРАЈТЕ ГО ВАШЕТО ВОЗИЛО ОД ДАЛЕЧИНА

shr-2008.614805.19.png


Искористе ги персоналните услуги во реално време, синхронизирани со Вашата корисничка сметка, преку бесплатната апликација MyPeugeot®i:

 • Внимавајте на статусот на Вашето возило (податоци за возење, локација).
 • Брз и лесен пристап до делот за упатства и помош при возење.
 • Управувајте со барањата за одржување и сервис на Вашето возило.
 • Лесно управувајте со полнењето на батеријата и температурата во Вашиот нов PEUGEOT e-2008 SUV.

ГАЛЕРИЈА

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО И ЕМИСИЈА НА CO2

Проценети податоци заклучно со октомври 2019 година, дадени само како информација кои сè уште подлежат на одобрување на WLTP освен за електричниот модел.

 • WLTP (1) резултати: Потрошувачка на гориво од 4,5 до 6,2 во комбиниран циклус, од 4,9 до 8,1 при мала брзина, од 4,2 до 6,2 со средна брзина, од 3,9 до 5,3 со голема брзина и од 5 до 6,4 со многу голема брзина WLTP (l/100 km) - емисија на CO2 (комбинирана) WLTP: 118 до 141 (g/km)

(1) Вредностите на потрошувачка на гориво и емисјата на CO2 се наведени во сертификација на WLTP (Регулатива на ЕУ 2017/948). Од 1 септември 2018 година, новите возила се подложени на Светска хармонизирана постапка за тестирање на лесни возила во светски рамки (WLTP). Ова е нова, пореална постапка за тестирање која ја мери потрошувачката на гориво и емисиите на CO2. Постапката WLTP целосно го заменува стариот тест, новиот европски циклус на возење (NEDC). Бидејќи условите за тестирање се пореални, потрошувачката на гориво и емисијата на CO2, измерени според постапката WLTP, во многу случаи се повисоки од оние што се евидентирани според NEDC. Наведената потрошувачка на гориво и емисија на CO2 може да се разликуваат помеѓу моделите и спецификациите, опциите и типовите на пневматици. За повеќе информации Ве молиме контактирајте го Вашето продажно место. Дознајте повеќе на веб-страницата на PEUGEOT за Вашата земја.

 •  NEDC (2) резултати: Потрошувачка на гориво: од 3.6 до 5 во комбиниран циклус, од 3.3 до 4.5 на отворен пат и од 4.2 до 5.8 во град, NEDC (l/100 km) – емисија на СО2 (комбинирана), NEDC: од 96 до 113 (g/km)

(2) Вредноста на потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 се утврдува врз основа на новата регулатива WLTP (регулатива на ЕУ 2017/948) и добиените вредности беа претворени во NEDC за да се овозможи споредба со други возила. Ве молиме контактирајте со Вашиот продажен салон за дополнителни информации. Вредностите не ги земаат во предвид условите на патот, стилот на возење, опремата или опциите и може да варираат според видот на пневматикот.